Trening Mentalny

to skuteczne rozwiązanie dla każdego zawodnika!

Trening mentalny w psychologii sportu to trening umysłu, który jest uzupełnieniem treningu fizycznego. Jego główny cel to zwiększanie szans na sukces poprzez wsparcie wykonania sportowego oraz wzmacnianie przekonań, że można aktywnie wpływać na przebieg rywalizacji i treningu, rozwijając umiejętność samoregulacji.

Praca psychologa to również współpraca ze sztabem szkoleniowym w rozwoju skuteczności działania zespołu. Psycholog, uruchamia procesy wspierające komunikację, edukuje i motywuje do działania a także pomaga w rozwiązywaniu konfliktów oraz kryzysów.

W praktyce istnieje kilka modeli treningu, które stosuje się w zależności od potrzeb zawodnika, specyfiki dyscypliny, celu podejmowanej interwencji oraz etapu cyklu przygotowań. Każdy model to zestaw technik i strategii oddziaływań psychologicznych wyrażonych w planie i zadaniach.

Trening mentalny ściśle łączy się i przeplata z profesjonalną pomocą psychologiczną, dlatego największy poziom skuteczności ale i bezpieczeństwa oddziaływań może zagwarantować tylko praktykujący psycholog.

Dowiedz się więcej

Zadania treningu

czyli co można osiągnąć...

  • ustalanie celów i priorytetów
  • optymalne pobudzenie sportowca
  • regulacja emocji i uwagi
  • automatyzacja wykonania sportowego
  • determinacja w rywalizacji i motywacja w treningu

Piramida sukcesu w sporcie

wg Jacka Lesyk’a